A Nemzetközi Bíróság (ICJ) a Dél-afrikai Köztársaság által Izraellel szemben indított eljárás keretében felszólította pénteken Izraelt, hogy azonnal állítsa le katonai offenzíváját a dél-gázai Rafah városa ellen és vonuljon ki a területről a palesztin lakosságra leselkedő további kockázatok elkerülése érdekében.
Az ENSZ Nemzetközi Bírósága megvitatja Dél-Afrika által kért új sürgősségi intézkedéseket Izrael rafahi műveletei miatt - írta a The Times of Israel.
Jelenleg mintegy 2500 milliárd dollárnyi befektethető vagyonnal bírnak az afrikai magánszemélyek, és ez még nem minden: a következő 10 évben Afrika milliomosainak száma 65%-kal emelkedhet. A friss adatok szerint több mint 135 ezer dollármilliomos él Afrikában, 21 ember pedig milliárdosnak mondhatja magát. A 10 leggazdagabb üzletember listáját cikkünk legvégén mutatjuk be.
A Nemzetközi Bíróság (ICJ) felszólítja Izraelt, hogy gázai katonai műveletei során tegyen meg minden intézkedést a népirtás megelőzése érdekében - tájékoztatott Joan E. Donoghue amerikai ügyész, az ENSZ hágai székhelyű bíróságának elnöke pénteken azon eljárás keretében, amelyet Dél-Afrika indított Izraellel szemben ideiglenes intézkedések meghozatalát kérve.
Izraelnek minden joga megvan ahhoz, hogy megvédje magát a Hamász ellen - jelentette ki Robert Habeck német alkancellár Izraeli látogatásán csütörtökön.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök visszautasította a népirtásra vonatkozó dél-afrikai vádakat, és az izraeli hadsereg (IDF) morális igazát hangsúlyozta a kormány szokásos ülésének kezdetén vasárnap.
A Dél-afrikai Köztársaság visszahívja diplomatáit Izraelből a Hamásszal vívott háború polgári áldozatainak növekvő száma miatt - közölte hétfőn a pretoriai külügyi tárca vezetője. Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszter "rutinjellegű intézkedésnek" nevezte a diplomaták visszahívását, döntését azzal indokolva, hogy a segítségnyújtás lehetőségeinek felmérése mellett vizsgálják: a két ország közötti diplomáciai kapcsolat minden tekintetben fenntartható-e.
Két nagy hiányzó várható a jövő heti G20-csúcson Indiában, Kína és Oroszország vezetője sem megy el. A hiányukat az Európai Unió vezetői hatalmas kínálkozó lehetőségként értelmezik, különösen az afrikai kontinensen szeretnék a befolyásukat növelni. Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent az európai tekintély Afrikában, a helyére többnyire orosz vagy kínai érdekek nyomultak be. Ennek vetnének véget most Brüsszelben - írja a Bloomberg.
A BRICS 2009-ben alakult a feltörekvő piacgazdaságok csoportjaként és mára a fejlődő világ, illetve globális dél képviseletének egyik vezető hangadójává vált a világ ügyeiben. Az országcsoportosulás jelenleg a világ népességének körülbelül 41 százalékát teszi ki, míg a világgazdaságnak csak a 26 százalékát. Az új országok felvételével a BRICS súlya eltolódik: a világ népességének 46 százalékát kitevő fórumot fog jelenteni, míg a gazdasági súly valamivel 29 százalék fölé fog emelkedni. Nincs kétség, ezek alapján egy nagyon komoly súlyú világszervezetet jelenthetne a jövőben az informális csoport, azonban félő, hogy a felek közti ellentétek miatt nem fog tudni formális gazdasági és politikai szövetségként működni. Ez a probléma az új tagokkal csak növekszik, kérdés, hogy a frissen meghívott kisebb súlyú országok melyik csoport felé fognak húzni.
Vlagyimir Putyin telefonon egyeztetett Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök – a Sky News beszámolója szerint. A beszélgetés kiemelt témája volt a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok további erősítése.
A RIA Novosztyi értesülései szerint Narendra Modi indiai miniszterelnök nem fog részt venni a BRICS augusztusi csúcstalálkozóján. Az orosz kormánypárti lap úgy értesült, hogy a kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnök távolmaradása miatt döntött így.
A hét második felében megtartott második Afrika-csúcsot Oroszországban, Szentpétárváron rendezték meg, ahol kiemelt szerepet kapott az orosz-ukrán háború. A Politico értesülései szerint az Afrikai Unió képviselői mihamarabbi békét szeretnének a két ország között.
A jövő hónapban ülésezik - Vlagyimir Putyin nélkül - a BRICS a dél-afrikai Johannesburgban.A figyelem középpontjában vélhetően a kínai globális hegemón törekvések lesznek, azonban az egyik témapont vízválasztó lehet. A tagok között vitát generál a tagfelvétel kérdése, többek szerint Kína túlsúlya nagyon megváltoztatná a BRICS eredeti céljait - írja a Financial Times.
Több mint 40 ország jelezte, hogy szívesen csatlakozna a BRICS csoporthoz - jelentette be csütörtökön a csoport dél-afrikai nagykövete.
Hosszas kiskapu keresés előzte meg a mai döntést, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök végül nem utazik el az augusztusi BRICS-csúcstalálkozóra. A Kreml szerint azonban az orosz elnök mégis teljes értékű résztvevőként jelenik majd meg a találkozón, mivel videókonferencián keresztül fog kapcsolódni a résztvevőkhöz – írja az Interfax. Az utazás a nemzetközi büntetőbíróság letartóztatási parancsa miatt vált kényes kérdéssé.
Vlagyimir Putyin orosz elnök is meghívást kapott a BRICS augusztusban esedékes dél-afrikai csúcstalálkozójára.
A költségcsökkentésekből a menedzsment is kiveszi a részét.
Múlt héten Moszkvában tárgyalt Putyinnal a szlovák kormányfő.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.